اینستاگرام سامانه جامع داوری را دنبال کنید کانال رسمی سامانه جامع داوری  در اینستاگرام
  لینک کوتاه به اشتراک گذاری

ترتیب دعوت به جلسه و تشکیل جلسه داوری


۲ دی ۱۳۹۹
۱۰:۵۵ ق.ظ
۱۰۲۶ بازدید

ترتیب دعوت به جلسه و تشکیل جلسه داوری

ترتیب دعوت به جلسه و تشکیل جلسه داوری توسط خود داوران تعیین می شود مگر اینکه ارجاع امر به داوری از طریق دادگاه باشد که در این صورت دعوت از داوران به موجب اخطاریه دفتر دادگاه انجام می گیرد. ( داوران درخصوص چگونگی دعوت و تشکیل جلسات باید با یکدیگر توافق نمایند).

البته این روند تنها در صورت تعدد داوران قابل تصور است بنابراین در صورتی که داور، واحد نباشد و متعدد باشند ، باید بین ایشان جلسه یا جلساتی تشکیل شود.

هدف از دعوت به جلسه و تشکیل جلسه داوری چیست؟

هدف، رسیدگی به موضوع اختلافی و اعلام نظر و مشاوره بین داوران و در نهایت تصمیم گیری و صدور رای در خصوص  موضوع داوری و حل و فصل اختلاف می باشد.

بنابراین جلسه یا جلساتی که داوران تشکیل می دهند ممکن است برای رسیدگی یا مشاوره و یا صدور رای باشد.

همه داوران به اتفاق ،باید از زمان و مکان جلسه مطلع شوند و در صورت عدم اطلاع و عدم دعوت به جلسه و اتخاذ تصمیم بدون حضور یکی از داوران، رای، فاقد اعتبار محسوب می شود.

همچنین اگر یکی از داوران به اختیار خود از شرکت در جلسه و یا دادن رای یا امضای آن امتناع کند ، رایی که با نظر اکثریت داوران صادر می شود اعتبار خواهد داشت. مگر این که به موجب قرارداد ترتیب دیگری برای آن مقرر شده باشد. در این صورت عدم حضور یا عدم امضای رای توسط داور مزبور باید در رای قید شود. (ماده ۴۸۴ قانون آیین دادرسی مدنی)

ترتیب دعوت به جلسه و تشکیل جلسه داوری باید مطابق اصول و قواعد داوری و با توافق همه داوران صورت گیرد زیرا رعایت آن ارتباط مستقیمی با اعتبار رای داوری دارد.

وظایف داوران بعد از اعلام قبولی چیست؟

داوران بعد از اعلام قبولی موظف به رسیدگی به موضوع اختلافی و دعوت از طرفین و وکلای آنان و استماع ادعاها و دفاعیات آنها می باشند ، همچنین در جهت مذاکره با طرفین و بررسی اوضاع و احوال موجود و مطالعه و تحقیق از اسناد و مدارک موجود و ارائه شده از جانب طرفین، به تشکیل جلسه داوری اقدام می نمایند.

داوران با توجه به موارد فوق و اهمیت آنها به تعداد لازم جلسه تشکیل می‌دهند تا با مشورت و تبادل نظرات به نتیجه مطلوبی برسند.

لازم به ذکر است که در ترتیب دعوت به جلسه و تشکیل جلسه داوری ، داوران مکلف به تبعیت از قانون آیین دادرسی مدنی و تشریفات خاص آن نبوده و صرفا مطلع کردن داوران از هر طریق معقولی مثل : تلفن ،فکس ،نامه و … کفایت می کند.


موضوع داوری رای داوری داوری حقوقی تشکیل جلسه داوری داور حقوقی حل اختلاف


نظرات
  وحید حنیفی         1399/10/12 03:21:03 ق.ظ     
ممنون از سایت خوب سامانه جامع داوری
  حسن شمس الدینی        1399/10/10 07:26:22 ب.ظ     
بنام خدا سلام علیکم احتراما"ضمن تشکرازنکات مفیدومثبت فوق الذکر .ازاینکه ترتیب دعوت به جلسه و تشکیل جلسات داوری ازطرق معقول امکانپذیرمیباشدونیازبه تشریفات خاص نداردفرایندبسیارخوبی جهت جلوگیری ازاطاله و...بوده که به ظرس قاطع عرض میکنم اطاله دادرسی ومدت دارشدن نتیجه رای خصوصا"جهت خواهان مثمرثمرنبوده وگاها"باعث ناراحتی از دستگاه خواهدشد.
برای نظر دهی در صورتی که عضو سایت هستید از بخش ورود با سیستم وارد شوید و در غیر اینصورت از بخش ثبت نام نسبت به ثبت نام اقدام نمایید.
لطفا منتظر بمانید ...